Мозковий штурм: як залучити співробітників до пошуку рішень
Все більше компаній починають використовувати техніку мозкового штурму для пошуку рішень. У цій статті ми розберемо, що таке мозковий штурм, як його проводити і які умови необхідно дотримуватися, щоб співробітники залучалися в цей процес.
Що таке brainstorm, або мозковий штурм
Мозковий штурм – інструмент для пошуку вирішення проблем, який базується на стимулюванні творчого мислення. Завдання – зібрати максимальну кількість всіляких варіантів вирішення проблем.
Мозковий штурм складається з 3 стадій:
- Постановка/позначення проблеми
Необхідно визначити і чітко сформулювати проблему.
- Генерація ідей
Потрібно зібрати абсолютно будь-які ідеї. Часто виникає проблема у тому, що люди затиснуті, побоюються, що їх ідея викличе сумнів у професіоналізмі. При сприятливих умовах потрібно 3-4 сесії, щоб люди розкрилися. Але вони повинні бути впевнені, що можуть висловлювати будь-які варіанти і пропозиції.
- Відбір, систематизація і оцінка ідей
Відібрані ідеї необхідно зібрати в єдиний пул, провести їх оцінку, а найбільш релевантні застосувати.
Людей краще розділити на 2 групи:
1) Генератори ідей.
2) Оцінювачі ідей.
Ключові правила проведення мозкового штурму:
- необхідна попередня підготовка: бажано проаналізувати причинно-наслідкові зв’язки і сфокусуватися на причини, а не на слідстві, з-за якого вирішили проводити мозковий штурм. В іншому випадку Ви будете лікувати симптоми, а причину не усуньте, і все повториться. А це в свою чергу буде формувати у людей культурний опір на всі майбутні зміни і впровадження нових інструментів. Також на цьому етапі необхідно визначити коло експертів, які будуть брати участь в сесії;
- потрібно зібрати якомога більше учасників та за 3 дні до сесії донести до них проблему, яку планується обговорювати;
- всі ідеї повинні записуватися. Стадію генерації ідей краще розділити на 2 етапи: письмове генерування ідей і усне, в групі. Краще письмові ідеї зібрати до зустрічі, роздрукувати їх, винести на дошку і вже на сесії провести другий етап з обговоренням і додаткової генерацією ідей;
- ніякої критики і тиску, а краще анонімність. Тому й краще зібрати письмові ідеї заздалегідь, щоб роздрукувати і помістити на загальну дошку;
- максимальна генерація ідей: краще, щоб кожен учасник сформулював 2-3 ідеї;
- модифікація ідей: не бійтеся поєднувати 2-3 ідеї в одну або створювати гібриди;
- візуальне відображення: всі ідеї потрібно розміщувати на дошці або будь-якому іншому доступному для всіх інструменті;
- знайдені рішення необхідно реалізовувати, а не прибирати в стіл: нереалізовані ідеї так само небезпечні, як боротьба з наслідком, а не причиною. Робота в стіл – дискредитація інструменту і додатковий опір в майбутньому;
- не драматизируйте ситуацію і проблему. Надмірний тиск і мотивація знижують можливості творчого мислення, формують тунельне бачення ситуації.
Додаткові рекомендації
На жаль, багато керівників вважають, що варто впровадити інструмент і все само запрацює. Техніка “мозкового штурму” передбачає, що співробітники готові генерувати ідеї. Але навіщо це співробітникові? Тут необхідно розуміти, як працює мотивація людини, навіщо йому це потрібно?
Співробітники повинні чітко розуміти, які від них будуть потрібні обсяг роботи, який вони отримають результат, і цей результат має бути для них цінним. Тобто за підсумками обговорення, відбору найбільш цікавих рішень і усунення проблеми, автори повинні отримати заохочення. На жаль, неможливо створити значуще для всіх однакову винагороду. Воно не завжди повинно бути фінансове. Часто достатньо публічної похвали, особистої подяки керівника, можливості реалізувати ту ідею, яку висунув людина. Необхідно розуміти, яку позицію займає ініціатор і яку винагороду для нього найбільш цінне. Звичайно, можливо, що жодна з пропозицій не підійде. Але якщо Ви будете раз за разом проводити штурми і нічого не реалізовувати із запропонованого, то у людей сформується негативний досвід, а інструмент буде дискредитовано.
Крім того, творче мислення несумісна з директивним управлінням, бюрократією і микроменеджментом: або в компанії не залишиться творчих людей, або вони не будуть довіряти нового інструменту. В результаті впровадження стане або неможливим, або займе тривалий час і вимагає терпіння. Якщо хочете використовувати такий інструмент, необхідно йти від «важких» форм управління.
Мозковий штурм – цікавий інструмент, коли необхідно знайти рішення проблеми нетипової. Однак це дуже трудомісткий інструмент, який ще й вимагає творчого мислення. Якщо Ви звикли керувати залізною рукою і є яскравим лідером або, навпаки, фокусуєтеся на культурі правил, то впроваджувати і використовувати його слід з обережністю.